Banka hesaptan para çekebilir mi, gibi sorular geliyor, bu nedenle konu hakkında hazırlanmış bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Sitemize yeni eklediğim blog bölümünde, genelde sitenin şablonuna uygun yazılar paylaşacağım. Merak ettiğiniz sorular veya hesaplamaları hesaptablosunet@gmail.com üzerinden bana bildirebilirsiniz.

Banka Hesaptan Para Çekebilir mi ?

Bankalar, müşterilerine kullandırdıkları bankacılık ürünlerine ( hesap işletim ücreti, kredili mevduat hesabı faizi) istinaden belirli aralıklarla kesinti yapabilirler. Fakat müşterinin böyle bir durumla karşılaşması durumunda; haberi olmadan kesilen tutarlar hakkında bilgi talebinde bulunması gerekir. Müşteri banka şubesine giderek ya da müşteri hizmetleri yetkilisini arayarak kesinti hakkında net bilgi alır.

Banka Hesap İşletim Ücreti Aidatı

 Bankaların vadesiz hesap müşterileri, bankalarla anlaşmalarına göre her yıl düzenli olarak hesap işletim ücreti öderler. Bu bankalar için yasal bir uygulamadır. Ancak bazı durumlarda (müşterinin banka maaş müşterisi olması gibi) yıllık hesap işletim ücreti uygulanmaz. Banka ile çift taraflı imzalanan sözleşme gereği; banka, müşterisinden maaş müşterisi olduğu sürece hesap işletim ücreti kesmeyeceğini taahhüt etmiş olabilir. Müşterinin hesabında azalma belirlemesi durumunda; kesinti tutarını bankaya iletmesi ve imzalanan sözleşme gereği, kesilen tutarın kendisine iade edilmesini talep etmesi gerekir. Banka, hesap işletim ücretini iade etmiyorsa; müşterinin sözleşmeye istinaden, yasal yollara başvurma hakkı saklıdır.

Kredili Mevduat Hesabı Faizi

 Banka müşterileri; kredili mevduat hesabı kullanıcısı ise, kredili mevduat hesabından kullandığı tutara göre günlük faiz öder. Kredili mevduat hesabı faizi ayın son gününde hesaplanır, müşterinin hesabında para bulunması durumunda, müşterinin hesabından otomatik olarak tahsil edilir. Müşteri kredili mevduat hesabını kullandığı için; kredili mevduat hesabı hükümleri gereğince, hesabından kesilen faiz tutarının tarafına ödenmesini talep edemez.

Excel programında hazırlanan Kredi Hesap tablosunu, bu bağlantıdan indirebilirsiniz. Ayrıca Borsa Hesaplamaları yapabileceğiniz programı Play Store dan indirebilirsiniz.