Yüzde Artış Hesaplama

Yüzde artış hesaplamasını yapmak için aşağıda ki hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

Yüzde Artış Nasıl Hesaplanır ?

Yüzde arttırma aracından bahsetmek gerekirse, örnek olarak 3000 ₺ maaş alan birinin yeni maaşı 3300 ₺ olsun. Burada 3300-3000 işlemini yaparsak, 300 liralık bir artış söz konusu. Yüzde artış hesabı şu şekilde. (300/3000)*100 = %10 çıkacaktır. Yüzde artı hesaplamalarını bir çok şeyde kullanabilirsiniz. Zam oranı, Hisse yükseliş değeri, Sigorta ücreti, Aidat yükselişi gibi birçok hesaplamada kullanılır. Örnekte maaş olarak kullandım. Fakat bir hissenin artış oranını hesaplarken de bu aracı kullanabilirsiniz. Aldığınız hisse değeri 4,25 diyelim. Hisseniz destekte diyelim. Bu hisseye özel emir ile kâr hedefi koymak istiyorsunuz. Direnci 4,70 olduğunu gördünüz. Burada edeceğiniz kâr ı yüzde olarak öğrenebilirsiniz.


Yüzde anlamı bir sayının yüz parçaya bölünmesi ile ifade edilebilir. Yüzde 50 dediğimiz zaman bu parçaların 50 tanesidir. Örnek sayı 100 ise yüzde 50’nin sonucu 50 olur, 200 ise sonucu 100 dür. Yani bir bütünün 100 parçaya bölünmesi olarak düşünebilirsiniz.

Yüzde

Yüzde hesaplamaları sayfamızdan çok farklı türde hesaplamaları tek başlıkta yapabilirsiniz. Ayrıca Yüzde Düşme sayfasından bu sayfada ki işlemin tersi bir şekilde düşüş hesaplayabilirsiniz. Borsa ile ilgileniyorsanız tüm yüzde hesaplamalarınızı bu uygulama ile Android telefonunuzdan internetsiz yapabilirsiniz. Kayıtsız tüm hesaplamalar için üst menüde Araçlar bölümüne göz atabilirsiniz. İhtiyacınıza uygun bir hesaplama aracını bulamadığınızı düşünüyorsanız iletişim veya hesaptablosunet@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.