Youtube Kazanç Hesaplama Programı

Youtube kazanç hesaplama programı ile kanalınızın tahmini kazancını hesaplayabilirsiniz. Aşağıda vereceğim link üzerinden ilgili kazanç hesaplama uygulamasını açabilirsiniz.

Youtube Kazanç Hesaplama Programı
Youtube Kazanç Hesaplama Programı

Burada “Günlük Video İzlenmesi” ve “Ortalama Etkileşim Oranı” olmak üzere iki farklı değişken yer alıyor. Youtube kazanç hesaplama, bu iki değişkene bağlı bir şekilde değişmektedir. İki değişkenin altında yer alan butonu sağa – sola kaydırarak ayarlamalar yapabilirsiniz. Miktarları ayarladıkça sağ tarafta sonuç ekranının değiştiğini göreceksiniz.

Ortalama günlük kazanç başlığındaki sonuçlar günlük olarak ortalama kazancınızı verir. Devamında aylık ve yıllık olmak üzere diğer kazanç hesaplamalarını görebilirsiniz. Youtube kazanç hesaplama işlemleri için bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Youtube Kazanç Hesaplama başlıklı yazımızda konuya dair detayları bulabilirsiniz.

Youtube Kazanç Hesaplama Nasıl Yapılır?

Youtube videolarından elde edeceğiniz kazançlar birtakım faktörlere göre belirlenmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere burada iki faktör önemlidir. Birincisi etkileşim oranı, diğeri de izlenme sayısıdır. Youtube kazancınızı hesaplamak için bu değişkenleri kontrol etmeniz gerekiyor.

Youtube videolarınızdan elde ettiğiniz kazancı görebilmek için şu adımları izleyebilirsiniz;

  • Youtube Studio’ya giriş yapın.
  • Sol tarafta yer alan menü kısmından “Analytics” seçeneğine gidin.
  • Yukarıdaki menüden “Gelir” seçeneğine gidin.

İlginizi çekebilir: TikTok Kazanç Hesaplama

Youtube’dan Para Kazanmak Mümkün Mü?

Youtube üzerinden para kazanmanın birçok yolu mevcut. Son dönemde Youtube üzerinden kazanç sağlayan kişilerin sayısı arttı. Peki, Youtube’dan para kazanmak mümkün mü? Şartları sağlamanız hâlindeevet mümkün. 1.000 aboneye sahipseniz, son 1 yıl içerisinde 4.000 saatlik geçerli görüntülemeye ulaştıysanız para kazanabilirsiniz.

1- Youtube Para Kazanma Yolları

Youtube üzerinden para kazanmanın çeşitli yolları var. Bunları şu şekilde sıralayabilirim;

  • Reklam Geliri: Youtube’dan para kazanmak için en sık kullanılan gelir modeli reklam gelirleridir. Şartları sağlamanız hâlinde para kazanmak için reklam geliri modelini tercih edebilirsiniz. Yeterli abone sayısına ve izlenme saatine ulaştığınızda bu gelir modeline geçiş yaparak para kazanmaya başlayabiliyorsunuz.
  • Kanal Üyelikleri: Kanalına abone olmakla kalmayıp üye olanlara özel içerikler üretebilirsiniz. Abone ol butonunun yanındaki “Katıl” butonuyla kanalınıza üye olanlar size her ay belirleyeceğiniz ücreti öderler. Sıkça tercih edilen ikinci gelir modeli kanal üyelikleridir.
  • YouTube Premium Geliri: Oluşturduğunuz içerikler Youtube Premium kullanıcıları tarafından izlenirse abonelik ücretinden belirli bir pay alırsınız.
  • Sponsorlu Videolar Hazırlamak: Youtube’un gelir modeli olmasa da dış firmalarla anlaşma yaparak sponsorlu içerikler üretebilir, kazanç sağlayabilirsiniz.

Bununla beraber gerekli şartları sağlamanız hâlinde Youtube Shorts platformundan da kazanç elde edebilmeniz mümkündür.

2- Youtube Kazanç Faktörleri

Youtube’da kazancınızı etkileyen en önemli faktör izlenme oranlarıdır. Kabul edilen izlenme sayılarında artış varsa bu, kazancınızın da artacağı anlamına gelir.

Youtube üzerinden elde edeceğiniz gelirler; kitlenizin organik olması, video süreleri, video kategorileri, reklam rekabetleri, videoların izlenme süresi gibi kıstaslara göre değişiklik göstermektedir. Gelirlerinizi artırmak istiyorsanız bu faktörlerde iyileştirme yapmanız gerekmektedir.

Örneğin kitlenizin organik olmaması, kazanç oranınızı düşürür. Youtube, izlenmelerin gerçek kişiler tarafından yapılıp yapılmadığını tespit edebilmektedir. Bunun haricinde yükleyeceğiniz video sürelerini ideal aralıklarda tutunuz. Ayrıca kategori seçiminizin yüksek kazanç sağlayan kategorilere göre yapılması gerekir.

Reklam gelirlerinde tercih edeceğiniz reklamların yüksek rekabet içermesi de gelirinizle yakın ilişkilidir. Son olarak kitlenizin videolarınızı ne kadar süreyle izlediği, kazançlar üzerinde oldukça etkilidir.

Youtube kazanç hesaplama için görüldüğü üzere birçok değişken vardır. Bu değişkenlerde yapacağınız iyileştirmeler, direkt olarak Youtube gelirinizi artıracaktır. Belirli bir izlenme sayısına ulaştıktan sonra bu unsurları iyileştirmeye yönelik aksiyon almanız gerekmektedir. Böylece Youtube gelirlerinizi maksimize edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kwai Para Kazanma Şartları