Üslü Sayı Hesaplama Makinesi aracı site ziyaretçilerimizin üslü sayı hesaplamalarını kolaylıkla yapabilmesi için tasarlanmıştır.

Üslü Sayı Hesaplama Nasıl Yapılır ?

an şeklinde üslü sayı gösterilmektedir. Bu formülün hesaplaması a sayısının n tane çarpılması ile hesaplanmaktadır. Örnek verecek olursak ; 52 sonucu şu şekildedir. 5 x 5 = 25 dir. Üslü sayı hesaplaması bu şekilde yapılmaktadır.

Her sayının kuvveti yani üs sayısı “0” olursa sonucu her zaman 1’dir. Örnek ; 90 formül sonucu 1 dir.

Sayının kuvveti negatif olursa hesaplama nasıl yapılır ?

Negatif kuvvetler de hesaplama, benzer şekilde kuvvet sayısı kadar çarpım vardır. İlk olarak negatif bir üs varsa sayıyı ters çeviriyoruz, yani 1/ formül şeklinde yazıyoruz. Daha sonra formülü yukarıda verdiğimiz gibi hesaplıyoruz. Örnek ; 2-2 dediğimiz zaman, 1/22 olacaktır. Sayıyı ters çevirdiğimiz zaman, kuvvette bulunan negatif işareti artık pozitif olacaktır. Sonuç 1/4 olacaktır. Aşağıda üslü sayı hesaplama makinesi aracında negatif üslü sayı hesaplama yapabilirsiniz. Hesaplama aracımızda yukarıda işlemi girdiğinizde 1/4 olarak değil de, sonucu olan 0.25 olarak sonuç çıkacaktır.

Daha önceki hesaplama araçlarımızdan Karekök Hesaplama aracının beğenilmesi üzerine bu hesaplama aracı yapılmıştır. Bu hesaplama aracı ile ilgili öneri ve şikayetlerinizi hesaptablosunet@gmail.com adresine bildirebilirsiniz.