Merhaba sitemizin takipçileri bu yazımızda, yine site kullanıcılarından gelen bir istek üzerine yeni bir hesaplama ele alınmıştır. İletişim menüsünden yazan arkadaş sitede hesaplamanın pratik olduğunu buraya bir hesaplama sisteminin eklenmesinin faydalı olacağını belirtti. Bende bu mesajdan yola çıkarak Sermaye ve Temettü Hesaplama aracını hizmetinize sunuyorum.

Temettü Hesaplama

Hisse yatırımcıları genelde hissesinin temettü dağıtması, bedelli sermaye artırımı veya bedelsiz sermaye artırımı yapıldığında ne olacağını merak eder. Bu yazıda, bu duruma açıklık getirmeyi düşünüyorum. Temettü hesaplama yazısında anlaşılır bir hesaplama aracı yapmaya çalıştım. Bu hesaplama aracımız aynı zamanda Android telefonlar için Google Play mağazasında yayındadır. Uygulama adresi : https://play.google.com/store/apps/details?id=borsa.hesaplama . Uygulamada işinizi kolaylaştıracak çok sayıda finans hesaplama modülleri bulunmaktadır. Sermaye ve Temettü Hesaplama aracı ile alakalı öneri, şikayetlerinizi İletişim menüsünden veya hesaptablosunet@gmail.com adresinden bildirebilirsiniz.

Temettü Hesaplama Örnek

Örnek bir hesaplama yapacak olursak ; 10 adet bir ABC hisseniz olsun. %50 ile bedelli sermaye artırımı yaptığını düşünelim. Hisselerin nominal değerleri 1 TL olarak kabul edilmektedir. Hesabımızda ki %50, hissede 0,5 TL ile eşdeğer olacaktır. Hisse adet*Temettü Miktarı çarptığımızda 10*0,5= 5 TL olacaktır. Bize gelecek temettü 5 TL olacaktır.

Rüçhan Hesaplama

Bedelli sermaye artırımlarından sonra rüçhan hakları ortaya çıkmaktadır. Bu duruma düşen yatırımcılar acaba ne yapacağım diye düşünür. Bu derde düşerseniz hesaptablosunet@gmail.com ile iletişime geçerseniz size yardımcı olmaya çalışırım. Örnek olarak elinizde 1000 lot var, %100 bedelli sermaye artırımı olduğu zaman, 1000 adet hisse daha elde edilecek. Genelde rüçhan hakkı kullanım fiyatı 1 TL dersek. Bu durumda ödenecek tutar 1000 ₺ olacaktır. Rüçhan hesaplama makinesi üst taraftadır.

Bedelli Sermaye Hesaplama

Şirketiniz kasasına yeni gelir için veya başka nedenlerle bedelli sermaye artırımlarına gider. Bedelli sermaye artırımı yapılan hissenizde yeni lotlar elde etmeniz veya rüçhanlarınızı satmanız istenecektir. Burada belirlenen oran ile hisse adediniz değişecektir. Bedelli sermaye artırım yapıldıktan sonra hisse yeni fiyatını alacaktır.

Hesaplama aracına bu da eklenmeli veya yazı altına şu bilgi de eklenmeli diye düşünürseniz iletişime geçebilirsiniz. Umarım Temettü hesaplama yazısını beğenmişsinizdir 🙂