Merhaba arkadaşlar bu yazıda sizlere repaint hakkında bilgi vereceğim. Repaint ne demek ; bu terimin Türkçesi yeniden boyamaktır. Grafik bakan arkadaşlar ilk iş olarak indikatör ekleyip sinyallerini merak ederler. Burada bazı indikatörler grafiğe eklenir. Sinyallere bakılır ve müthiş performans görülür. Daha sonra yatırımcı bu indikatöre güvenip işlem açar ve zarar edebilir. Bunun nedeni indikatörün geçmişe dönük sinyal vermesidir. Yani yeniden boyama dediğimiz duruma bakıp geçmişe sinyal atar. Repaint kısaca böyle anlatılabilir. Çok kullanılan platform tradingview üzerinden anlatalım. TradingView, finansal piyasalarda ticaret yapanların kullanabileceği popüler bir çevrimiçi grafik platformudur. Bazı kullanıcılar TradingView grafiklerinde yeniden boyama (repaint) problemleriyle karşılaşabilirler.

Repaint ne demek
Repaint ne demek

Yeniden boyama, bir teknik gösterge veya araç tarafından hesaplanan ve daha önce çizilen bir gösterge çizgisinin sonradan yeniden çizilmesi anlamına gelir. Bu, geçmiş verilerdeki fiyat hareketlerinin yanıltıcı bir şekilde değiştirilmesine neden olabilir ve sonuçta ticaret stratejilerinin yanıltıcı sinyalleriyle sonuçlanabilir.

Repaint, birçok teknik gösterge veya araçta görülebilir, ancak bazıları daha yaygındır. Örneğin, repaint yapan indikatörler arasında hareketli ortalamalar, MACD, RSI ve Stokastik Oscillator gibi popüler göstergeler bulunur.

Yeniden boyama sorunu, özellikle yeni başlayanlar için ciddi bir sorun olabilir, çünkü yatırım stratejilerinin yanıltıcı sinyaller vermesine neden olabilir. Ancak, bu sorunu önlemenin bazı yolları vardır.

İlk olarak, kullanıcılar bir indikatör kullanmadan önce repaint yapıp yapmadığını araştırmalı ve mümkünse test etmelidirler. İkinci olarak, kullanıcılar sinyal oluşturmak için birkaç gösterge kullanabilir ve yalnızca birden fazla gösterge aynı yönde sinyal verdiğinde bir pozisyon açabilirler. Bu, tek bir göstergenin yeniden boyama sorunlarından kaynaklanan yanıltıcı sinyalleri en aza indirebilir.

Peki, repaint nasıl farkedilir ?

Grafiğe ekledikten sonra sinyal üzerine dikey bir çizgi çekebilirsiniz. Bu çizgi sinyal seviyesinde olsun. Daha sonra sinyalden 5-6 mum öncesinden yeniden oynatma yapın. Dikey çizgiye geldiğinde sinyal vermemişse, o indikatör duruma göre geçmişe ayar verip repaint yapıyordur. Instagram hesabıma bunu anlatan reels atıyorum.

Resimlerle size bu olayın nasıl olduğunu anlatayım 3 adet resim kullandım.

1.Resim : Fiyatın ve sinyalin genel görünümü burada sorun yok. Bear yani düşüş sinyali vermiş düşmeye başlamış. Biz bakıyoruz, bu indikatör güzel. Sinyal 19 Ocak tarihinde gelmiş.

repaint nedir
repaint nedir

2.Resim: Burada geriden oynatma yaptığımızda sinyali göremiyoruz. Üzerinden 4 mum geçmiş. Tarihe bakabilirsiniz. 25 Ocak tarihini göstermektedir.

3.Resim : Evet sinyalimiz 26 Ocak tarihinde geldi. Ama sinyali hangi günden verdi 19 Ocak.

İşte geçmişe dönük bu sinyale repaint denilmektedir.

İyi günler. Konu hakkında yorum yapabilir veya iletişime geçebilirsiniz.