Kendimizce bir kriter belirledik. Bu kriterlere göre borsa da hisse tarama yapmak istiyorsunuz. Peki hisse tarama nasıl yapılır ? Bu yazıda hisse tarama yaptık ama kripto da benzer şekilde tarayabilirsiniz.

Kriterimiz şöyle olsun. MACD seviyesi MACD sinyalini yukarı kesen hisseleri bulalım ? Bu genelde alım sinyali olarak değerlendirilir.

Bu yazımızda taramayı tradingview üzerinden gerçekleştireceğiz. Aşağıda ki resimleri mobil cihazlarda tam göremiyorsanız üzerine tıklayıp büyük halini görebilirsiniz.

Resim üzerine tıklayıp açabilirsiniz.
  • Tümünde iken aramaya MACD yazıyoruz. Bizden istenen seviyenin sinyali kestiği yerleri bulmak. Ve bunu yukarıda resimde ki gibi yapıyoruz. Köşede ki çarpıdan kapatabilirsiniz. Ara kaydet tamam gibi buton aramayınız.
  • Gördüğünüz gibi 63 eşleşme buldu. Şimdi biz buradan seçip bakacağız. Örneğin FROTO ya bakalım.
  • Resimde seviyenin sinyali yukarı kestiği tüm yerler işaretledim. Bazı yerlerde güzel işlemiş. Buralarda %3 stop koysak bazı hatalı sinyaller sorun olmaktan çıkabilir.
  • Burada strateji önemli. Resimde 9 kesişim var son kesişim yeni onu at. 8 kesişim var. Bunlardan 3 tanesinden sonra güzel yükselmiş. 3 tanesinde de yataya bağlamış stopta olmaz hedefe de varmaz. 2 tanesinde de düşme hareketi olmuş. Burada 2.5 risk ödül oranı belirlesek ne olurdu.Bu konu geldiğinde değineceğim.
  • Devam edelim yukarıda son kesişmeyi sizler için zoomladım.

Burada sizler için örnek bir hisse tarama yaptım hoşunuza gittiyse devamını getirebilirim. Anlamadığınız durum olursa yorumlarda belirtebilirsiniz. Burada bahsedilen sistem kesinlikle yatırım tavsiyesi kapsamında değildir.