Tır Şoförü Ne Kadar Kazanır

Tır Şoförü Ne Kadar Kazanır

Tır şoförü ne kadar kazanır ? Günümüzde, tır şoförlüğü ya da kamyon şoförlüğü oldukça popüler bir meslek olarak yer edinmiştir. Gerek kazançları gerekse ülkeyi sürekli olarak gezmeleri nedeniyle pek çok insan tır şoförlüğünü merak etmekte ve nasıl kazandıklarını incelemektedir. Bugünkü içerikte, tır şoförlerinin ne kadar maaş aldığını, çalışma tipi ve şartlarını inceleyeceğiz.

Tır Şoförleri Çalışma Tipleri

 1. Yurtdışı Şoförlük
 2. Şehiriçi Şoförlük
 3. Şehirler arası Şoförlük

Yurtdışı Şoförlük

Yurtdışı şoförlüğü, tır şoförlüğü mesleğinde en çok tercih edilen çalışma tiplerinden biridir. Zira maaşları ve kazançları çok yüksektir. Bu çalışma tipinde şoförler, Avrupa’dan aldıkları yükü Türkiye’ye veya Türkiye’den aldıkları yükü, Avrupa’ya götürmektedirler. Kazançları gayet iyidir ve oldukça popüler bir meslektir.

 • Ortalama çıplak maaşın 8 bin lira civarında olduğu söylenmektedir.
 • Yol harcırahları ve komisyonlarla aylık gelir 15 bin liraya kadar çıkabiliyor.
 • Hem Avrupa’yı gezin hem de 15 bin lira kazanın.

Şehir içi Şoförlük

Şehir içi yapılan şoförlük genelde nakliyat şirketlerinin aradığı şoför tipleridir. Bu şoförler genelde asgari ücret kadar maaş almakta fakat komisyonlarla maaşı asgari ücreti geçmektedir. Eğer kamyon size ait değilse, aylık geliriniz 4000 lira ile 5000 lira civarında olacaktır.

 • Kendi aracınıza sahipseniz ayda 20 bin lira civarında kazanç elde etmek mümkün oluyor.
 • Fakat buna araç yıpranma payını da eklemelisiniz zira her 4-5 yılda bir 300 bin lira civarı araç masrafınız oluyor.
 • Bunu çıkardığımızda, aylık gelir 12 bin liraya kadar düşebilir.

Şehirler Arası Tır Şoförlüğü

Tır Şoförü
Tır Şoförü

Bu şoförlük tipi, Türkiye’de en çok uygulananlardan biridir ve kazancı da son derece yüksektir. Eğer araç size ait ise, çok yüksek kazançlar elde etmek bu iş türünde mümkündür. Şehirler arası tır şoförlüğü yapan bireylerin aylık ortalama gelirleri aşağıda verilmiştir.

 • Kendine ait bir aracı olmayan şoförler 3500 lira civarı maaş almakta ve ekstra günlük 90 lira civarında yol harcırahı almaktadırlar.
 • Buna dayanarak bu tip çalışan şoförlerin ayda 6000 liralık kazancı rahatlıkla bulduğu söylenebilir.
 • Bu tip şoförlüğün çalışma standartları da ağırdır.
 • Kendi aracınızla çalışırsanız aylık net kazancınız 10 bin lirayı çok rahat geçer.

Şoförlük Tipine Göre Mesleğin İcra Edilme Koşulları

Bu alt başlıkta, hangi şoförlük tipinin nasıl bir çalışma şartı ile karşılaşacağını anlatmak istiyoruz. Her şoförlük tipi farklı çalışma koşullarına tabi olabilir.

Yurtdışı Çalışan Şoförler

 • Bu tip şoförler 15 günlük çalışma periyoduna sahiptir.
 • Yani, aracı teslim alır ve 15 gün boyunca 1 gün dahi izin yapmadan günde 12 saat araç sürerler.
 • 15 günün sonunda, çalışılan firmaya göre 5 ila 8 günlük bir izin süresi belirlenmektedir.
 • Bu izin süresinde şoför eve gelmekte ve dinlenmektedir.

Şehir içi Şoförlük

Bu tip çalışan şoförler, akşam olduğunda evlerine rahatlıkla gidebilmektedirler. Çünkü şehir içi çalışırlar.

 • Sabah saat 07 veya 08 gibi araçlarını teslim alır ve çalışmaya başlarlar.
 • Akşam 17 veya 18’e kadar çalışırlar.
 • Daha sonra evlerine giderler.

Şehirler Arası Şoförlük

 • Bu çalışma tipi tamamen karışık ve belirsizdir. Şoförler günde ortalama 10-12 saat çalışırlar.
 • 7 gün çalıştıktan sonra 2 gün izne çıkanı da vardır, 10 gün çalışıp 3 günlük izne çıkan da.

Tır şoförü ne kadar kazanır, sorusunun cevabı net bir maaş olamaz. Kısacası çalışma şartları karışık ve firmadan firmaya değişkenlik göstermektedir.

Tır şoförü ilanlarına buradan göz atabilirsiniz. Bir şoförseniz aracınızın yakıt tüketimini hesaplamak için tıklayınız.

Birikim Nedir ? Birikim Yapmak İstiyorum

Birikim Nedir ? Birikim Yapmak İstiyorum

Her ailenin çok istediği fakat ne yazık ki az bir kısmının başarılı bir şekilde ortaya koyduğu unsurlardan bir tanesi de birikim yapmaktır. Birikim Nedir ? Birikim Yapmak İstiyorum diyenler için hazırlanmış yazıdır. Burada ki tavsiyeler kişiden kişiye, imkanına göre değişir. Gelecekte başınıza gelebilecek her türlü olaya karşı birikim yapmak, sizin için bir sigorta görevi görecektir.

Birikim Nedir?

Birikim yapmak için uygulanması gereken birkaç önemli detay vardır. Eğer siz de bu detaylar doğrultusunda hareket ederseniz çok daha kolay bir şekilde birikim yapmanız mümkün olacaktır. Öncelikle “Damlaya damlaya göl olur” ata sözümüz ile hareket etmek oldukça önemlidir. Her ay düzenli olarak bir kenara ayırmış olduğunuz birikimler sayesinde bir süre sonra hiç tahmin etmediğiniz kadar nakit paranız olacaktır. Temel ihtiyaçlarınızın dışında, düzenli olarak bir kenara para ayırmaya başlamak bu düzenin ilk adımı olacaktır.

Zor Durumda Kalmadıkça Harcama Yapmayın, Birikim Yapın

Biriktirdiğiniz paraların net bir amacı yoksa, mümkün olduğu kadar bu paralarla harcama yapmamaya özen gösteriniz. Biriktirmiş olduğunuz parayı gereksiz işler için kullanmak, ciddi anlamda birikimler yapmanızın önüne geçecektir. Yaptığınız birikimleri harcamak için en zor anların gelmesini bekleyiniz. Kenara ayırmış olduğunuz küçük paralar, zaman içinde büyüyerek dev bir sermaye haline gelecektir.

Toplu Parayı Değerlendirerek Birikim Yapın

Elinde yüklü miktarda para var ve bu durumu avantaja çevirmek istiyorsunuz. Bu durumda yapılacak en güzel şeylerden bir tanesi binalara yatırım yapmak olacaktır. Ortalama lükslükte bir apartman inşa etmeniz takdirinde aylık olarak düzenli olarak gelir sahibi olabilirsiniz. İnşa ettiğiniz yapı kendini 5 sene içinde amorti edebiliyorsa, oldukça iyi bir yatırım. Aileler için inşa edilen binaların yanı sıra öğrencilerin kalması için apartlar ve küçük yurtlar inşa ederek bu şekilde de birikim yapmanız mümkündür. Öğrenciler için inşa ettiğiniz yapılara müşteri bulurken mutlaka kira sözleşmesi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu şekilde kazanacak olduğunuz gelirler garanti altına alınabilir. Burada inşaat örneği verdik, ancak sizin durumunuza konumunuza göre muhakkak değerlendirebileceğiniz güzel alanlar vardır.

Birikim Yapmak İçin Tasarruf Yapmak Oldukça Önemli

Tasarruf, Temel ihtiyaçları gerektiği kadar tüketme ve bununla beraber dikkatli davranarak ihtiyaç fazlası olabilecek harcamaların önüne geçmek olarak tanımlanabilir. Eğer şimdiye kadar bu konu ile ilgili olarak çalışmalar yapmadıysanız, birikim yapmaya en yakın zamanda başlamanızı tavsiye ediyoruz.

Bozuk Paraları Biriktirmek

Günlük hayatta bireyler genellikle madeni paraları önemsemez. Birçok kişi bozuk paraları yanında taşımaktan rahatsız olur. Bu durum ise günlük alışverişlerde, bozuk paraların harcanma ihtimalinin artmasına sebep olur. Yapılan araştırmalara göre ilk olarak harcanacak yatırımlar arasında, bozuk paralar görülüyor. Fakat siz bilinçli bir tüketici olarak bu durumu avantaja dönüştürebilirsiniz. Kenara ayırmış olduğunuz bozuk paraları bir kutu içinde biriktirin. Daha sonra tekrar bu kutuyu açın. Ne kadar fazla birikim yaptığınızı kendiniz de görebilirsiniz. İnternette satılmakta olan açılmayan kumbaraları kullanmak birikim yapmanızı çok daha kolay hale getirecektir. Biriktirmiş olduğunuz paralara kolay ulaşamamak sizin daha uzun süre para biriktirmeniz için yardımcı olacaktır.

Birikimin Değerlendirilmesi

Bu yazıda bir birikim yapılması gerektiğinden veya tasarruf yapmanın öneminden bahsedilmiştir. Burada birikim yaparken bozuk paradan bahsedilse de, birikim için farklı çeşitlendirmeler de kullanabilirsiniz. Örneğin bir yatırım hesabı açıp aylık hisse senedi alabilirsiniz. Fiziksel altın veya bankadan gram altın şeklinde altın da biriktirebilirsiniz. Yapılacak işlemler size kalmıştır.

Video :

Siz de bahsetmiş olduğumuz bu kritik noktalara dikkat ederek araştırmalar yaparsanız, kısa süre içinde sahip olduğunuz parayı hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz. Para biriktirmek için gerekli olan önemli unsurlardan bir tanesi de hedefinizin olmasıdır. Örnek vermek gerekirse ilk olarak “100 lira biriktireceğim.” gibi bir hedefle bu işe başlarsanız, işiniz çok daha kolay olacaktır. Sonrasında ise her hedefe ulaştığınızda hedefinizi geliştirmeli ve yeni hedefe doğru yol almaya başlamalısınız. Bu şekilde bir tutum sergilerseniz, ilerde başınıza gelecek olan kötü olaylara veya çocuğunuzun geleceğini kurtarmak adına oldukça olumlu adımlar atabilirsiniz. Daha fazla beklemeyin ve birikimlerinize hemen başlayın.

Aylık Bütçe hesaplayıcıyı indirmek için tıklayınız.

Banka Faiz Oranları Neye Göre Belirlenir

Banka Faiz Oranları Neye Göre Belirlenir

Ülkemiz mali yapısı içerisinde faiz oranlarında ki değişimler başta krediler olmak üzere birçok mali yapıya büyük bir etki gösteriyor. Banka faiz oranları neye göre belirlenir? Sorusunun cevabı olarak, ülkemizdeki faiz politikası, Türkiye Merkez Bankası tarafından Para Politikası Kurulu tarafından önceden belirlenen toplantılarda alınan kararlar doğrultusunda belirleniyor. Kurul tarafından alınan tüm kararlar Merkez bankası tarafından güncel bir şekilde açıklanıyor. Bu sayede gerek kredi tahsisi yapan bankalar gerekse kredi kullanmak isteyen işletme ya da bireyler süreci daha objektif bir şekilde takip edebiliyor.

 Merkez Bankası Faiz Oranları Belirleme Kıstasları

 Türkiye Merkez Bankası, faiz oranları ile ilgili vereceği kararlarda enflasyonun gelecek dönemlerde izleyeceği seyre ve daha önceki süreçlerde koyulan enflasyon hedefleri ile oluşan durum arasındaki uyuma göre karar veriliyor. Banka faiz oranları ile ilgili alınan tüm kararlar ve değişiklikler Türkiye Merkez Bankası’nın şeffaflık ve hesap verilebilirlik kuruluş amaçlarından dolayı kamuoyuna en güncel ve objektif bir şekilde açıklama ile yükümlüdür. Enflasyonun hangi oranlarda oluşacağı noktasında üretim açığı, kurlar, gelecek ile ilgili beklentiler, uluslararası piyasalardaki petrol ve diğer kıymetli madenleri fiyatı, dünya piyasasındaki dalgalanmaların ülkemize etkisi ile kamu fiyatları olarak ortaya çıkıyor. Bu veriler ışığında Merkez Bankası’nın belirlediği faiz oranları ve değişikliklerinin ana dayanağını oluşturuyor.

 Faiz Oranlarının Değiştirilmesine Neden İhtiyaç Duyuluyor?

 Banka faiz oranları neye göre belirlenir? Konusunun altında bu değişime neden ihtiyaç duyuluyor sorusu geliyor. Ülkemizdeki para, mal veya hizmet piyasalarında önceden belirlenen durumların aksine bir ya da daha fazlasında ortaya çıkan denge değişmesi durumunda dengelenmenin sağlanması amacıyla faiz oranlarının değiştirilmesine gerek duyuluyor. Aksi takdirde bu dengesizlik piyasalarda güven ortamının bozulmasına yol açabiliyor.

Hükümet Politikalarının Faiz Oranlarına Etkisi

 Hizmet ve mal piyasasındaki ortaya çıkan değişiklikler hükümetin ortaya koyduğu ekonomik politikalar sonucunda farklılaşabiliyor. Bu anlamda önceden hesaplanan durumlardan farklı olarak uygulanan vergi oranlarında değişikliğe gidilmesi ya da devlet çalışanlarının maaşlarına ön görülenden daha yüksek bir zam yapılması bu hususlara örnek gösterilebilir. Para piyasasındaki ortaya çıkan farklı durumlar ise ülke pazarında ortaya çıkan arz ve talep dengelerinin bozulması ve bir yöne doğru bir eğilim olması ile paralellik göstererek Merkez Bankası’nın dengeyi sağlamak adına piyasaya müdahalesi söz konusu oluyor. Piyasalarda ortaya çıkan tüm bu değişimler ve müdahaleler neticesinde tekrar farklı bir denge sağlanıyor. Bu sayede faiz oranlarının değişmesi sağlanmış oluyor.

 Banka Kredileri Değişen Faiz Oranlarından Nasıl Etkilenir?

 Banka kredileri faiz oranlarının değişmesinden direkt bir şekilde etkileniyor. Bankalar değişen şartlara göre sunduğu çeşitli kredi kalemlerindeki faizleri değiştirebiliyor. Fakat bu durum önceden çekilen kredileri etkilemiyor. Yani kredi faiz oranları artsa bile önceden çekilen kredi faiz oranı ve şartları sabit kalıyor. Son dönemde TÜFE endeksli kredi kullanımın yaygınlaştığı görülüyor. Böyle bir durumda ise kredi faizleri TÜFE enflasyon oranından direk bir şekilde etkileniyorlar. Bu nedenle enflasyon oranının yüksek olduğu ve sürekli değişkenlik gösterdiği ülkelerde değişken faizli krediler tüketicileri zor durumda bırakabiliyor.

 Serbest Piyasa Ekonomisinin Faizler Üzerinde Etkisi

 Ülkemizde Merkez bankası tarafından sadece tavan ve taban kredi faiz oranları belirlenirken Bankalar bu aralıklarda kalmak şartı ile kendi kredi faiz oranlarını belirlemekte özgürdürler. Banka faiz oranları neye göre değişir? Sorusu ile ilgili olarak bankalar ülke ekonomilerinde ortaya çıkan kriz ve fırsat durumlarına göre bu faiz oranlarını yasal anlamda belirlenen aralıklarda olmak koşulu ile belirleyebilir.

 Faiz Oranlarını Karşılaştırmak Neden Önemli?

 Bankaların faiz oranlarını karşılaştırmak kredi kullanacak kişiler ve işletmeler için oldukça önemlidir. Bunun ana sebebi bankalar yasalarca belirlenen aralıklarda kendi faiz oranlarını belirlemekte serbest olmaları olarak görülüyor. Yapılacak değerlendirmede faiz oranları tek başına yeterli bir kriter olmayı masraflar, taksit sayıları, toplam ödenecek miktar gibi kriterler sonucunda tam ve en güncel değerlendirme yapılabiliyor. Banka faiz oranları neye göre değişir? Sorusu özelinde son olarak kişiden kişiye göre değişen oranlar ortaya çıkabiliyor. Bu oranlar kişinin daha önceki dönemler mali anlamda gösterdiği ödeme performansı ile paralellik gösteriyor. Bankalar daha az riskli gördüğü kişiler için daha düşük faiz oranı belirlerken daha riskli gördüğü kişiler için daha yüksek faiz oranları belirleyebiliyor. Bu durumda uygun faiz oranı hesaplama işlemini bu site veya türevlerini kullanarak yapabilirsiniz.

Sitemizin Excel Arşiv bölümünde bulunan Kredi Hesap Tablosu nu buraya tıklayıp indirebilirsiniz.

Tavan Hesaplama Borsa

Pexels‘daki fotoğraf

Tavan hesaplama borsa aracı, son zamanlarda hızlı tavan serileri üzerine hesaplanmıştır. Bu hesaplama aracı kullanılarak sosyal medya da 5 tavan görürse, 10 tavan görürse hisse fiyatı nerelere gelecek onu görmek için tasarlanmıştır. Ancak sadece tavan serisi değil olası taban serisi de hesaplayabilirsin. Ayrıca hisse fiyatı girerek taban veya tavan fiyat tahminini hesaplayabilirsiniz.

Yeni halka arz şirketlerin, son zamanlarda borsada işlem görmeye başlamasıyla birlikte tavan rallisi başlıyor. Bu durum yatırımcılarda hesaplama arzusunu getirmektedir. Dolayısıyla bu tarz hesaplamalar, aranır olmaktadır. Tabi ki her zaman böyle halka arzlar sürekli yükselecek mi yoksa bir trend mi onu da zaman gösterecektir. Bu sitede yaptığım hesaplamalar genelde yatırımcılardan gelen istekler doğrultusundan ayarlanmıştır.

Son zamanlarda gelen bir istekten size bahsedeyim. Farklı kademelerden hisse alıp satıyorum, fakat elimde kalan hissenin maliyeti nedir onu bilemiyorum. Böyle sorular üzerine bir hesaplama aracı daha geliştirdim. Sizde de bu sorun varsa “Kalan Hissenin Maliyetini Hesaplama” aracına göz atabilirsiniz. Genelde portföyünüzde alış kademelerinize göre ortalama maliyet görünecektir. Ancak farklı kademeden bir miktar da satış yaptığınızda ortalama maliyetiniz aslında değişmesi gerekir. Çünkü farklı kademeden yaptığınız satış size kar veya zarar getirmiş olması gerekir. Burada önemli bir noktaya işaret etmek isterim, hisse alırken ve satarken kademe kullanmaya gayret gösterin. Örneğiniz Hisse maliyetiniz 5 olsun. Hisse fiyatı 3’e düştüğünde aynı miktar alırsanız ortalamanız 4 olacaktır. Tabi bu basit hesaplama oldu, virgüllü sayılar bir sürü kademe olduğunda iş karışacaktır. Ancak onunda çözümü bu sitede 🙂 Hisse Maliyet hesaplama ile hisse maliyetiniz ne kadar karışık olursa olsun hesaplayabilirsiniz.

Hesaplama aracı altında hesaplama aracı ilgili detayları paylaştım.

Tavan Hesaplama Borsa

Hemen bir örnekle başlamak isterim. Örnek hisse fiyatınız 10 olsun. 10 gün tavan giderse hisse fiyatınız ne olur. Matematiğe uzak kimseler tarafından bu hesaplama şöyle yapılmaktadır. 10 gün %10 yaparsa 10*10=100. Hisse %100 gitmiş olacaktır ve yeni fiyatı 20 olacaktır diye düşünülür. Ancak bu hesaplama yanlıştır. Çünkü ilk tavan da 1 artıp 11 olmuştur, 2.tavanda ise 1,1 artacaktır. Yani artış sürekli olunca artan rakamda yükselmektedir. Yukarıda ki hesaplama aracından bu örneği hesapladığım zaman, hisse %159,4 yükselerek yeni değeri 25,93 olmuştur. Fakat bu küsüratlarda farklılık olabilir ona aşağıda değindim.

Borsa da tavan veya taban hesaplanırken %10 olarak hesaplanır. Ancak Artan veya Azalanlara baktığınız da bazı hisseler %9.80,%9.65..vb yüzdesinde kalmaktadır. Bunun nedeni yuvarlama yapıldığında %10 u aşmasından kaynaklanmaktadır. Yukarıda ki tavan veya taban hesaplama aracında buna dikkat etmelisiniz. Örnek hisse fiyatı:3,47 ; yüzde 10’u 0,347 yapar. 3,47 + 0,347 yaptığınızda yeni fiyat 3,817 olacaktır, bu sayıyı yuvarladığınızda 3.82 olur. 3,82-3,47 = 0,35 yapar. Ancak “0,35” %10 olan 0,347 sayısından yüksek olduğu için 3,817 sayısını aşağı kademeye yuvarlama yapmanız gerekmektedir. 3,81 e yuvarlama yaptığınızda yüzde 9,80 yükselmiş olacaktır. Bu hesaplamayı Yüzde Hesaplama aracı ile yaptım. Yüzde hesaplarınızın üstesinden gelen bir araçtır. Seri tavan/taban hesaplamaları nokta atışı doğru olmayabilir. Bununda nedeni üstte gördüğünüz gibi yuvarlama durumlarından kaynaklanmaktadır. Ancak yaklaşık tahmini değere ulaşabilirsiniz.

Banko Görevlisi Ne İş Yapar?

Banko Görevlisi Ne İş Yapar?

Günümüz şartlarında meslek denince akla gelenlerden ilki bankacılık sektörü oluyor. Banko görevlisi ne iş yapar sorusuna cevaben hazırlanmış makalemizi okuyabilirsiniz. Hem çalışma şartları daha cazip geliyor hem de maaşları geçiminizi rahatlıkla sağlayabiliyor. Tabi her isteyen bankacı olamıyor. Belli başlı şartları taşıyan herkes şansını deneyebilir. Bankacı olmak isteyenler bankaya ilk adım olarak banko görevlisi adı altında başlıyor. Banko görevlisi ya da asistanı, bankaya gidildiğinde herkesin karşılaştığı gişe memurlarıdır. Bu gişe memurlarının isimleri bankacılık sektöründe banko görevlisi ya da banko asistanı olarak geçer. Banko görevlisi olmak için aranan şartlardan ilki en az lise mezunu olunmasıdır.

Üniversite mezunlarından İİBF çıkışı olanların bu alanda iş bulması daha kolaydır. Bir kimyacı da bankacı olabilir ya da düz lise mezunu da çalışırsa rahatlıkla bankacılık sektörüne girebilir. Bankalar görevli alacağı zaman, sınav yaparlar. Sınav tarihi duyurusuna göre sınava girersiniz. Genellikle sonbahar ayında yapılan sınavlar, Eylül ve Ekim aylarında yoğunluk gösterir. İyi bir puan aldıysanız mülakat çağırılırsınız ve mülakatı da geçerseniz iş başı yapabilirsiniz. Hiçbir banka tecrübesiz bankacı çalıştırmaz.

Banko Görevlisi Ne İş Yapar?

Bu nedenle kendi açtıkları eğitimde bir süre işin ayrıntılarını inceliklerini öğrenmeniz gerekir. Banko asistanının görevleri; gişede bulunmak, hesap açıp kapatan, havale, EFT, para yatırma ve para çekme, çek ve senet işlemleri ve daha çok sayıdaki banka işlemlerini gerçekleştirmektir. Genellikle hesap açma, kapatma ve ödeme işleri ağırlıklı çalışırlar. Sözün kısası, banko görevlisi bankacılık sektörüne girişte ilk adımdır. Bankacılıkla ilgili birçok işi banko görevlileri yapar.

Yenbiris.com üzerinde ki banko görevlisi alım ilanlarına buraya tıklayıp göz atabilirsiniz.

Daha fazla yazıya ulaşmak için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Banka Hesaptan Para Çekebilir mi ?

Banka Hesaptan Para Çekebilir mi ?

Banka hesaptan para çekebilir mi, gibi sorular geliyor, bu nedenle konu hakkında hazırlanmış bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Sitemize yeni eklediğim blog bölümünde, genelde sitenin şablonuna uygun yazılar paylaşacağım. Merak ettiğiniz sorular veya hesaplamaları hesaptablosunet@gmail.com üzerinden bana bildirebilirsiniz.

Banka Hesaptan Para Çekebilir mi ?

Bankalar, müşterilerine kullandırdıkları bankacılık ürünlerine ( hesap işletim ücreti, kredili mevduat hesabı faizi) istinaden belirli aralıklarla kesinti yapabilirler. Fakat müşterinin böyle bir durumla karşılaşması durumunda; haberi olmadan kesilen tutarlar hakkında bilgi talebinde bulunması gerekir. Müşteri banka şubesine giderek ya da müşteri hizmetleri yetkilisini arayarak kesinti hakkında net bilgi alır.

Banka Hesap İşletim Ücreti Aidatı

 Bankaların vadesiz hesap müşterileri, bankalarla anlaşmalarına göre her yıl düzenli olarak hesap işletim ücreti öderler. Bu bankalar için yasal bir uygulamadır. Ancak bazı durumlarda (müşterinin banka maaş müşterisi olması gibi) yıllık hesap işletim ücreti uygulanmaz. Banka ile çift taraflı imzalanan sözleşme gereği; banka, müşterisinden maaş müşterisi olduğu sürece hesap işletim ücreti kesmeyeceğini taahhüt etmiş olabilir. Müşterinin hesabında azalma belirlemesi durumunda; kesinti tutarını bankaya iletmesi ve imzalanan sözleşme gereği, kesilen tutarın kendisine iade edilmesini talep etmesi gerekir. Banka, hesap işletim ücretini iade etmiyorsa; müşterinin sözleşmeye istinaden, yasal yollara başvurma hakkı saklıdır.

Kredili Mevduat Hesabı Faizi

 Banka müşterileri; kredili mevduat hesabı kullanıcısı ise, kredili mevduat hesabından kullandığı tutara göre günlük faiz öder. Kredili mevduat hesabı faizi ayın son gününde hesaplanır, müşterinin hesabında para bulunması durumunda, müşterinin hesabından otomatik olarak tahsil edilir. Müşteri kredili mevduat hesabını kullandığı için; kredili mevduat hesabı hükümleri gereğince, hesabından kesilen faiz tutarının tarafına ödenmesini talep edemez.

Excel programında hazırlanan Kredi Hesap tablosunu, bu bağlantıdan indirebilirsiniz. Ayrıca Borsa Hesaplamaları yapabileceğiniz programı Play Store dan indirebilirsiniz.

Üslü Sayı Hesaplama Makinesi

Üslü Sayı Hesaplama Makinesi aracı site ziyaretçilerimizin üslü sayı hesaplamalarını kolaylıkla yapabilmesi için tasarlanmıştır.

Üslü Sayı Hesaplama Nasıl Yapılır ?

an şeklinde üslü sayı gösterilmektedir. Bu formülün hesaplaması a sayısının n tane çarpılması ile hesaplanmaktadır. Örnek verecek olursak ; 52 sonucu şu şekildedir. 5 x 5 = 25 dir. Üslü sayı hesaplaması bu şekilde yapılmaktadır.

Her sayının kuvveti yani üs sayısı “0” olursa sonucu her zaman 1’dir. Örnek ; 90 formül sonucu 1 dir.

Sayının kuvveti negatif olursa hesaplama nasıl yapılır ?

Negatif kuvvetler de hesaplama, benzer şekilde kuvvet sayısı kadar çarpım vardır. İlk olarak negatif bir üs varsa sayıyı ters çeviriyoruz, yani 1/ formül şeklinde yazıyoruz. Daha sonra formülü yukarıda verdiğimiz gibi hesaplıyoruz. Örnek ; 2-2 dediğimiz zaman, 1/22 olacaktır. Sayıyı ters çevirdiğimiz zaman, kuvvette bulunan negatif işareti artık pozitif olacaktır. Sonuç 1/4 olacaktır. Aşağıda üslü sayı hesaplama makinesi aracında negatif üslü sayı hesaplama yapabilirsiniz. Hesaplama aracımızda yukarıda işlemi girdiğinizde 1/4 olarak değil de, sonucu olan 0.25 olarak sonuç çıkacaktır.

Daha önceki hesaplama araçlarımızdan Karekök Hesaplama aracının beğenilmesi üzerine bu hesaplama aracı yapılmıştır. Bu hesaplama aracı ile ilgili öneri ve şikayetlerinizi hesaptablosunet@gmail.com adresine bildirebilirsiniz.

Kalan Hissenin Maliyetini Hesapla

Kalan Hissenin Maliyetini Hesapla

Kalan Hissenin Maliyetini Hesapla aracıda çoğu hesaplama aracı gibi istekler doğrultusunda yapılmıştır. “Borsa Hesaplama” android uygulamamıza gelen bu hesaplama sistemi isteği ile hem uygulamaya hem de buraya entegre etmiş oldum.

Hisse Maliyeti Hesaplama
Hisse Maliyeti Hesaplama

Hesaplama aracını anlatalım: Bu araçta yapabilecekleriniz.

1-Ortalama Alış Fiyatı Hesaplama

10 Kademe şeklinde metin kutular bölümlerine gerekli değerleri girip ortalama alış fiyatınızı hesaplayabilirsiniz. Alış maliyetinizi düşürme hesaplamasını yapabilirsiniz.

2-Ortalama Satış Fiyatı Hesaplama

10 Kademe şeklinde metin kutular bölümlerine gerekli değerleri girip ortalama satış fiyatınızı hesaplayabilirsiniz.

3-Kalan Hissenin Fiyatını Hesaplama

Kalan hissenin maliyet hesaplama aracı alış veya satış maliyetlerini hesaplayabilirsiniz. Bunları ortalama maliyet hesaplama aracımızdan da yapabilirsiniz. Ancak bu hesaplama aracını yapma amacım, Alış ve satış işlemleri yaptıktan sonra elde ki kalan lotun maliyetini hesaplayabilmek.

Örnek Hesaplama ;

200 lot 5 liradan alış yaptınız, daha sonra 400 lot 10 liradan alış yaptınız. Daha sonra hisse 20 ye çıkınca 100 lotunu satış yapmak istiyorsunuz. Bunu yaptığınızda elde ki kalan hissenin maliyetini merak ediyorsunuz. Yani kaça kadar düşerse kar-zarar etmemiş olursunuz.

Hesaplama şu şekilde olacaktır, Alış ve satışları ayrı hesaplıyoruz. Alış(Anapara) : (200*5)+(400*10) = 5000 ₺ ve 600 lot eder. Satış : 100*20=2000 ₺ ve 100 lot .

Sonuç : Alış -Satış 5000-2000 = 3000 ₺ ve 600 – 100 = 500 adet hisse kalacaktır. 3000/500 = 6 . Kalan hisse maliyetimiz 6 olacaktır. Yani bu şu demek, hisse fiyatı 6 ya kadar düşerse yatırdığınız para ya düşmüş olacak. Bu durumda kar veya zarar durumunuz olmayacak ( Komisyon hariç 😉 ). Sağlaması : kalan hisse 500 * 6 = 3000 + 2000 (Satıştan gelen nakit) = 5000 (Anapara).

Eğer siz sadece alış veya satış maliyetini hesaplamak istiyorsanız, bu sayfaya bakabilirsiniz. Kalan hissenin maliyetini hesapla aracında ki mantık bir çok kademeden al sat yapanlar için tasarlanmıştır. Bu hesaplama aracı ile ilgili sorunuz veya başka hesaplama aracı istekleri için hesaptablosunet@gmail.com adresine e-posta atmanız yeterli olacaktır.

Yüzde Eksiltme ve Yüzde Ekleme

Yüzde

Yüzde Eksiltme Formülü

Yüzde eksiltme hesaplama aracı sizin belirlediğiniz yüzde oranı kadar değeri düşürür. Siz düşecek değeri biliyor yüzde oranını bilmiyorsanız bu sayfada ki araç sizin istediğiniz hesaplama aracı olacaktır. Örnek olarak 2000 liralık bir üründe yüzde 10 düşme yapmak istiyorsunuz. 2000 sayısının yüzde 10’u 200 olacaktır. 2000-200 = 1800 olacaktır sonuç. Bu araç aile yüzde 5 düşme, yüzde 10 düşme, yüzde 18 düşme gibi dilediğiniz oranda düşürme işlemleri yapabilirsiniz.

Yüzde Ekleme Nasıl Yapılır ?

Yüzde ekleme hesabı sizin vereceğiniz değere yüzde arttırmasını yapar. Yani 100 sayısının %18 artmasını istiyorsanız sonuç 118 olacaktır. Bu hesaplama sisteminde Sizden iki sayı istenecek; İlki Sayı olacak, ikincisi ise yüzde oranı olacak. Eğer siz iki sayı arasında ki yüzde artışı hesaplamak istiyorsanız yani yüzde oranını bilmiyorsanız bu sayfa size yardımcı olacak. Aşağıda hesaplama aracından “Yüzde Eklemeyi seçmelisiniz. Hesaplama aracında yüzde ekleme çıkarma işlemlerini yapabilirsiniz.


Yüzde anlamı bir sayının yüz parçaya bölünmesi ile ifade edilebilir. Yüzde 50 dediğimiz zaman bu parçaların 50 tanesidir. Örnek sayı 100 ise yüzde 50’nin sonucu 50 olur, 200 ise sonucu 100 dür. Yani bir bütünün 100 parçaya bölünmesi olarak düşünebilirsiniz.

Yüzde hesaplamaları sayfamızdan çok farklı türde hesaplamaları tek başlıkta yapabilirsiniz. Ayrıca Yüzde Artış sayfasından ve Yüzde Düşüş sayfasından yüzde oran olarak hesaplama yapabilirsiniz. Borsa ile ilgileniyorsanız tüm yüzde hesaplamalarınızı bu uygulama ile Android telefonunuzdan internetsiz yapabilirsiniz. Kayıtsız tüm hesaplamalar için üst menüde Araçlar bölümüne göz atabilirsiniz. İhtiyacınıza uygun bir hesaplama aracını bulamadığınızı düşünüyorsanız iletişim veya hesaptablosunet@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Yüzde Düşüş Hesabı

Yüzde

Yüzde Düşüş Hesabı

Yüzde düşme hesaplamasını yapmak için aşağıda ki hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

Yüzde Düşüş Formülü

Yüzde düşme hesabı aracından bahsetmek gerekirse, örnek olarak 1000 ₺ olan bir ürünün indirim sonrası değeri 900 ₺ olsun. Burada 1000-900 işlemini yaparsak, 100 liralık bir indirim söz konusu. Yüzde düşüş hesabı şu şekilde. (100/1000)*100 = %10 çıkacaktır. Yüzde eksilme hesaplamalarını bir çok şeyde kullanabilirsiniz. İndirim oranı, Hisse düşüş değeri, eksilen değerler gibi birçok hesaplamada kullanılır. Örnekte bir ürün indirimi olarak kullandım. Fakat bir hissenin düşüşte ki oranını hesaplarken de bu aracı kullanabilirsiniz. Aldığınız hisse değeri 4,25 diyelim. Hisseniz destekten uzak diyelim. Bu hisseye özel emir ile destek te sat hedefi koymak istiyorsunuz. Desteğin 3,97 olduğunu gördünüz. Burada edeceğiniz zararı yüzde olarak öğrenebilirsiniz.


Yüzde anlamı bir sayının yüz parçaya bölünmesi ile ifade edilebilir. Yüzde 50 dediğimiz zaman bu parçaların 50 tanesidir. Örnek sayı 100 ise yüzde 50’nin sonucu 50 olur, 200 ise sonucu 100 dür. Yani bir bütünün 100 parçaya bölünmesi olarak düşünebilirsiniz.

Yüzde hesaplamaları sayfamızdan çok farklı türde hesaplamaları tek başlıkta yapabilirsiniz. Ayrıca Yüzde Artış sayfasından bu sayfada ki işlemin tersi bir şekilde düşüş hesaplayabilirsiniz. Borsa ile ilgileniyorsanız tüm yüzde hesaplamalarınızı bu uygulama ile Android telefonunuzdan internetsiz yapabilirsiniz. Kayıtsız tüm hesaplamalar için üst menüde Araçlar bölümüne göz atabilirsiniz. İhtiyacınıza uygun bir hesaplama aracını bulamadığınızı düşünüyorsanız iletişim veya hesaptablosunet@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.