Merhaba arkadaşlar bu yazımızda, eşit dağıtım halka arz lot hesaplama aşamalarından bahsedeceğim. Halka arz olan hisselerin izahnamesinden veya sitemizin blog kısmından halka arz hisse detaylarından dağıtım şekline bakmalısınız.

Halka Arz Lot Hesaplama

Halka Arz Lot Hesaplama
Halka Arz Lot Hesaplama

Gelelim halka arz şirketin size kaç lot vereceğine. Hadi bir örnek yapalım size verileri ona göre doldurursunuz. Araç ile ilgili önerileriniz muhakkak yorumda belirtiniz.

Örnek : ABC hissesi 10.000.000 lot dağıtacak 1 lot fiyatını 15 TL olarak belirledi.

Siz önce ki halka arza katılan sayısına baktınız 500.000 civarı.

Geçelim hesaplamaya >> Kişi başına düşecek lot adet : 10.000.000 / 500.000 = 20 lot . 20 * 15 =300 TL

Yani beklediğimiz gibi katılım olursa halka arza 300 TL ayırmamız yetiyor. Tabi ne olur ne olmaz diye fazladan girebilirsiniz. Yani siz 1000 liralık girdiğinizde, 700 liranız dağıtımdan sonra geri hesabınıza aktarılır.

Eşit Dağıtım Halka Arz

Halka arz olan hisseler oransal veya eşit dağıtım yapmaktadırlar. Halka arzlar borsada bazen bir trend olarak devam eder. Bu trend bazen 10 kat bile bulabiliyor. Böylesi durumlarda yatırımcı dikkatini çekmektedir. Halka arz olan şirketlerin hisseleri değerlendiği için şirket için olumlu gelişmelerdir. Tabi ki her halka arz yükselerek devam etmez. Eskiden mesela böyle bir durum yoktu.

Peki dağıtım şekilleri nedir ;

1- Oransal dağıtım. İzahnameye göre yatırımcılara oransal olarak hisse dağıtımı yapılır.

2- Eşit dağıtım. Dağıtılacak lot sayısı halka arza katılan katılımcılar arasında eşit olarak dağıtım yapılır. Eğer hisseniz eşit dağıtım halka arz olacaksa hisse aşağıda ki araç tam size göre.

Halka arz olan hisse eşit dağıtım demesine rağmen eşit dağıtım yapmayabilir. Ama bu çok küçük farklılık. Dağıtılacak Lot, katılımcı sayısına eşit bölüştürülmezse ilk katılanlar avantajlıdır. Tabi bu dediğim 1 lot civarı. Mecburiyetten doğan bir durum.

Hesaplama ilgili sorularınızı iletişim bölümünden de sorabilirsiniz. Halka arz hisseleri Instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz.