Emekli Sicil No Sorgulama Nasıl Yapılır, Nasıl Öğrenilir?

Emekli Sicil Numarası, herhangi bir çalışanın SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından sınıflandırılması amacıyla kurum tarafından atanan bir numaradır. Diğer bir tabirle sicil numarası, SGK tarafındaki kimliği oluşturur. Tüm verilerin bu numara üzerine işlenmesi sağlar. Çalışma ve emeklilik hayatını kapsayan tüm süreç yönetimi bu numara üzerinden sağlanır. Sigorta türleri kurum tarafından; 4A, 4B ve 4C olmak üzere sınıflandırılmıştır. SGK tarafında yapılacak olan tüm işlemler bu numaranın beyanı ile bu numara üzerinden sağlanmaktadır.

Emekli Sicil No Nasıl Öğrenirsiniz ?

Online olarak ya da sigorta kurumuna doğrudan başvuru yapılarak Emekli Sicil Numarası sorgulama yapabilirsiniz.

Emekli Sicil No Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Online Sorgulama Yöntemi

Yakın zamana kadar SGK’nın sitesinden işlem yapılabilmekteydi. Ancak, e-Devlet arayüzünün geliştirilmesi ile birlikte tüm kamusal hizmetlere ait işlemler tek portaldan yapılabilir hale geldi. Bu gelişme ile birlikte, yorulmadan kolayca tek çatı altında tüm hizmetlerin toplandığı e-devlet üzerinden öğrenilebilmektedir.

Emekli Sicil No Sorgulama E-devlet Üzerinden Nasıl Yapılır ?

https://www.turkiye.gov.tr/ sayfasında eriştikten sonra kullanıcı adı olarak TC Kimlik numarası ve daha önce PTT’den alınmış olan şifre girilir. E-devlet portalına giriş yapıldığında; Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen hizmetler kısmına girilerek; hangi sigorta hangi sınıfta ise: 4A, 4B ya da 4C sınıf seçilir ve açılan sayfa üzerinden tescil bilgileri kısmına girilerek kolaylıkla görülebilir.

Emekli Sicil No Sorgulama Nasıl Yapılır
Emekli Sicil No Sorgulama Nasıl Yapılır

Hangi sigorta sınıfına dahil olduğu bilinmiyorsa; E-devlet portalına giriş yapıldığında Çalışma Hayatım sekmesine girilir. Açılan sayfanın başlığında hangi sınıfa ait tescil olduğu görülmektedir.

 Hangi sınıfta yer aldığı bulunduktan sonra, sınıf seçilerek açılan sayfa üzerinden tescil bilgileri kontrolü sağlanarak öğrenilebilmektedir. Ya da doğrudan; belirtilen linke tıklayarak portala giriş sağlayabilir, emeklilik sicil numarasına erişilebilirsiniz. (https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu)

E-Devlet (turkiye.gov.tr) Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet şifresi bilinmiyorsa; online bankacılık sistemi aktif olarak kullanılıyorsa, yönlendirme ile sisteme giriş yapılabilmekte ya da T.C. yeni kimliğe sahip olunması durumunda yeni kimlik kartı ile, mobil imza ya da e-imza olması durumunda, yeni şifre oluşturmaya gerek kalmaksızın giriş sağlanabilmektedir.

Ancak, bu yöntemlerden hiç biri ile ilerlenememesi durumunda en yakın PTT şubesinden şifre edinilebilmektedir. Şifre PTT yetkilisince kapalı bir zarfta teslim edilmelidir. Açık zarfların teslim alınmaması noktasında dikkatli olunması gerekmektedir.

Şifre ilk alındığında herhangi bir ödeme söz konusu olmayacaktır. Ancak şifrenin kayıp olması ya da unutulması durumunda başvuru yapıldıysa sembolik bir ödeme tutarı tahsil edilmektedir. İlgili şifre ile E-devletin vermiş olduğu tüm hizmetlerden faydalanılabilmektedir.

Yüz yüze Sorgulama Yöntemi

Bulunduğunuz bölgeye en yakın SGK il/ilçe müdürlüğüne kimlikle başvuru yapılarak ilgili veri kolaylıkla sağlanabilmektedir. Kurumun yerinin bilinmemesi durumunda arama motorunda bulunulan ilçenin SGK müdürlüğünün yer aratılarak konum bilgisine erişilebilmektedir.