Her ailenin çok istediği fakat ne yazık ki az bir kısmının başarılı bir şekilde ortaya koyduğu unsurlardan bir tanesi de birikim yapmaktır. Birikim Nedir ? Birikim Yapmak İstiyorum diyenler için hazırlanmış yazıdır. Burada ki tavsiyeler kişiden kişiye, imkanına göre değişir. Gelecekte başınıza gelebilecek her türlü olaya karşı birikim yapmak, sizin için bir sigorta görevi görecektir.

Birikim Nedir?

Birikim yapmak için uygulanması gereken birkaç önemli detay vardır. Eğer siz de bu detaylar doğrultusunda hareket ederseniz çok daha kolay bir şekilde birikim yapmanız mümkün olacaktır. Öncelikle “Damlaya damlaya göl olur” ata sözümüz ile hareket etmek oldukça önemlidir. Her ay düzenli olarak bir kenara ayırmış olduğunuz birikimler sayesinde bir süre sonra hiç tahmin etmediğiniz kadar nakit paranız olacaktır. Temel ihtiyaçlarınızın dışında, düzenli olarak bir kenara para ayırmaya başlamak bu düzenin ilk adımı olacaktır.

Zor Durumda Kalmadıkça Harcama Yapmayın, Birikim Yapın

Biriktirdiğiniz paraların net bir amacı yoksa, mümkün olduğu kadar bu paralarla harcama yapmamaya özen gösteriniz. Biriktirmiş olduğunuz parayı gereksiz işler için kullanmak, ciddi anlamda birikimler yapmanızın önüne geçecektir. Yaptığınız birikimleri harcamak için en zor anların gelmesini bekleyiniz. Kenara ayırmış olduğunuz küçük paralar, zaman içinde büyüyerek dev bir sermaye haline gelecektir.

Toplu Parayı Değerlendirerek Birikim Yapın

Elinde yüklü miktarda para var ve bu durumu avantaja çevirmek istiyorsunuz. Bu durumda yapılacak en güzel şeylerden bir tanesi binalara yatırım yapmak olacaktır. Ortalama lükslükte bir apartman inşa etmeniz takdirinde aylık olarak düzenli olarak gelir sahibi olabilirsiniz. İnşa ettiğiniz yapı kendini 5 sene içinde amorti edebiliyorsa, oldukça iyi bir yatırım. Aileler için inşa edilen binaların yanı sıra öğrencilerin kalması için apartlar ve küçük yurtlar inşa ederek bu şekilde de birikim yapmanız mümkündür. Öğrenciler için inşa ettiğiniz yapılara müşteri bulurken mutlaka kira sözleşmesi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu şekilde kazanacak olduğunuz gelirler garanti altına alınabilir. Burada inşaat örneği verdik, ancak sizin durumunuza konumunuza göre muhakkak değerlendirebileceğiniz güzel alanlar vardır.

Birikim Yapmak İçin Tasarruf Yapmak Oldukça Önemli

Tasarruf, Temel ihtiyaçları gerektiği kadar tüketme ve bununla beraber dikkatli davranarak ihtiyaç fazlası olabilecek harcamaların önüne geçmek olarak tanımlanabilir. Eğer şimdiye kadar bu konu ile ilgili olarak çalışmalar yapmadıysanız, birikim yapmaya en yakın zamanda başlamanızı tavsiye ediyoruz.

Bozuk Paraları Biriktirmek

Günlük hayatta bireyler genellikle madeni paraları önemsemez. Birçok kişi bozuk paraları yanında taşımaktan rahatsız olur. Bu durum ise günlük alışverişlerde, bozuk paraların harcanma ihtimalinin artmasına sebep olur. Yapılan araştırmalara göre ilk olarak harcanacak yatırımlar arasında, bozuk paralar görülüyor. Fakat siz bilinçli bir tüketici olarak bu durumu avantaja dönüştürebilirsiniz. Kenara ayırmış olduğunuz bozuk paraları bir kutu içinde biriktirin. Daha sonra tekrar bu kutuyu açın. Ne kadar fazla birikim yaptığınızı kendiniz de görebilirsiniz. İnternette satılmakta olan açılmayan kumbaraları kullanmak birikim yapmanızı çok daha kolay hale getirecektir. Biriktirmiş olduğunuz paralara kolay ulaşamamak sizin daha uzun süre para biriktirmeniz için yardımcı olacaktır.

Birikimin Değerlendirilmesi

Bu yazıda bir birikim yapılması gerektiğinden veya tasarruf yapmanın öneminden bahsedilmiştir. Burada birikim yaparken bozuk paradan bahsedilse de, birikim için farklı çeşitlendirmeler de kullanabilirsiniz. Örneğin bir yatırım hesabı açıp aylık hisse senedi alabilirsiniz. Fiziksel altın veya bankadan gram altın şeklinde altın da biriktirebilirsiniz. Yapılacak işlemler size kalmıştır.

Video :

Siz de bahsetmiş olduğumuz bu kritik noktalara dikkat ederek araştırmalar yaparsanız, kısa süre içinde sahip olduğunuz parayı hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz. Para biriktirmek için gerekli olan önemli unsurlardan bir tanesi de hedefinizin olmasıdır. Örnek vermek gerekirse ilk olarak “100 lira biriktireceğim.” gibi bir hedefle bu işe başlarsanız, işiniz çok daha kolay olacaktır. Sonrasında ise her hedefe ulaştığınızda hedefinizi geliştirmeli ve yeni hedefe doğru yol almaya başlamalısınız. Bu şekilde bir tutum sergilerseniz, ilerde başınıza gelecek olan kötü olaylara veya çocuğunuzun geleceğini kurtarmak adına oldukça olumlu adımlar atabilirsiniz. Daha fazla beklemeyin ve birikimlerinize hemen başlayın.

Aylık Bütçe hesaplayıcıyı indirmek için tıklayınız.