Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda vücut sağlığımız ile alakalı bir hesaplama yapacağız. Bazal Metabolizma Hesaplama işlemini hızlı ve sade olarak gerçekleştireceğiz.

Bazal Metabolizma Nedir ?

İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu minimum enerjiye bazal metabolizma denir. Bu enerji sadece bir iş eylem yaparken değil, uyku veya dinlenme esnasında yine gereklidir.

Bazal Metabolizma Hesaplama

Gerekli enerji için, bazal metabolizma hesaplamasını aşağıdan yapabilirsiniz. Burada ki hesaplama yöntemi, bilinen Harris-Benedict formülüne göre yapılmaktadır.

Bazal Metabolizma Hızını Etkileyen Faktörler

Burada yapılan hesaplama genel kullanılan bir yöntemdir. Ancak bu tür hesaplamalar kesin sonuçlar değildir. Çünkü Bazal Metabolizma hızı yaş,kilo,cinsiyet,boy,yağ,kas,genetik,hormon seviyeleri gibi bir çok durum bunu etkileyebilir.

Bazal Metabolizma Hesaplama
Bazal Metabolizma Hesaplama

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

Üst tarafta Bazal Metabolizma Hızını hesapladıktan sonra, ne kadar kalori almanız gerektiğini hesaplayalım. Burada kullanılan hesaplama yönteminde 4 farklı yaşam tarzından birini seçin.

Eğer nadiren egzersiz yapıyorsanız Düşük Hareketli, orta derecede egzersiz yapıyorsanız Orta hareketli,Yüksek derecede aktifseniz Yüksek Hareketli seçiniz. Eğer günlük olarak ağır antrenmanlar yapıyorsanız Çok Yüksek hareketli seçiniz.

Bu yazının sonuna gelirken, sitede ki hesaplamalar kişinin vücut yapısına göre değişme uyarısını yapıyorum. Burada kullanılan yöntemler herkesçe kullanılan yöntemlerdir. Ancak insanın yağ,kas sistemi farklı olduğunda farklı kaloriler çıkabilir. Bu site hesaplama sitesi olduğu için hesaplamayı gösterdim. Sağlık düzeyinde bilgiler için sağlık sitelerine bakabilirsiniz.

Kullanışlı olsun diye Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama ile Günlük kalori ihtiyacı hesaplamayı aynı sayfaya yerleştirdim.Umarım hoşunuza gider. Hesaplama ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi iletişim sayfasından yazabilirsiniz.