Günümüz şartlarında meslek denince akla gelenlerden ilki bankacılık sektörü oluyor. Banko görevlisi ne iş yapar sorusuna cevaben hazırlanmış makalemizi okuyabilirsiniz. Hem çalışma şartları daha cazip geliyor hem de maaşları geçiminizi rahatlıkla sağlayabiliyor. Tabi her isteyen bankacı olamıyor. Belli başlı şartları taşıyan herkes şansını deneyebilir. Bankacı olmak isteyenler bankaya ilk adım olarak banko görevlisi adı altında başlıyor. Banko görevlisi ya da asistanı, bankaya gidildiğinde herkesin karşılaştığı gişe memurlarıdır. Bu gişe memurlarının isimleri bankacılık sektöründe banko görevlisi ya da banko asistanı olarak geçer. Banko görevlisi olmak için aranan şartlardan ilki en az lise mezunu olunmasıdır.

Üniversite mezunlarından İİBF çıkışı olanların bu alanda iş bulması daha kolaydır. Bir kimyacı da bankacı olabilir ya da düz lise mezunu da çalışırsa rahatlıkla bankacılık sektörüne girebilir. Bankalar görevli alacağı zaman, sınav yaparlar. Sınav tarihi duyurusuna göre sınava girersiniz. Genellikle sonbahar ayında yapılan sınavlar, Eylül ve Ekim aylarında yoğunluk gösterir. İyi bir puan aldıysanız mülakat çağırılırsınız ve mülakatı da geçerseniz iş başı yapabilirsiniz. Hiçbir banka tecrübesiz bankacı çalıştırmaz.

Banko Görevlisi Ne İş Yapar?

Bu nedenle kendi açtıkları eğitimde bir süre işin ayrıntılarını inceliklerini öğrenmeniz gerekir. Banko asistanının görevleri; gişede bulunmak, hesap açıp kapatan, havale, EFT, para yatırma ve para çekme, çek ve senet işlemleri ve daha çok sayıdaki banka işlemlerini gerçekleştirmektir. Genellikle hesap açma, kapatma ve ödeme işleri ağırlıklı çalışırlar. Sözün kısası, banko görevlisi bankacılık sektörüne girişte ilk adımdır. Bankacılıkla ilgili birçok işi banko görevlileri yapar.

Yenbiris.com üzerinde ki banko görevlisi alım ilanlarına buraya tıklayıp göz atabilirsiniz.

Daha fazla yazıya ulaşmak için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.