17 Yaşında Ehliyet Alınır mı? Ehliyet Yaşı Kaçtır?

Karayolları trafik yönetmeliğine göre ehliyet yaşı hesaplanırken sürücü adayının belli yaş şartlarına uyması gerekmektedir. Toplam 17 sürücü sınıfı bulunmaktadır. Bu sınıfların her birine her birine uygulanacak yaş sınırı yasa ile belirlenmiştir.

Ehliyet alma yaşı hesaplama

Ehliyet Yaşı Tablosu

Sürücü belgesi alacakların uyması gereken yaş sınırları hemen alt kısımda belirtilmiştir.

M, A1 ve B1 sınıfı sürücü belgesi alacakların 16,

A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı sürücü belgesi alacakların 18,

A sınıfı sürücü belgesi alacakların 20 (gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için 21),

C, CE, D1 ve D1E sınıfı sürücü belgesi alacakların 21,

D, DE sınıfı sürücü belgesi alacakların 24

Sürücü Belgesi Alabilmek İçin Yaşı Doldurmak mı Gerekir Yoksa Yaşından Gün Almak mı?

Bu konu çokça merak ediliyor ve sürücü kurslarına başvurmadan önce genç kursiyerler tarafından sıkça araştırılıyor. Esasen ehliyet başvurusunda önemli olan yaşından gün almış olmak değil yaşını doldurmuş olmaktır. Bunu bir örnek üzerinden izah edecek olursak diyelim ki 17 yaşını bitirip, 18 yaşından gün almış bir kişi üstte sıralanan yaş tablosunda B sınıfı ehliyet almak için başvuru yapamaz. Fakat 18 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almış bir kişi B sınıfı almak için sürücü kursuna başvuru yapabilir.  Bu durumda 17 yaşını dolduran bir sürü adayı sadece bu 3 sınıfın M, A1 ve B1 ehliyetini alabilir.

Yaşım Dolar Dolmaz Hemen Ehliyete Başvuru Yapabilir miyim?

Bir sürücü adayı yaşının dolduğu gün itibariyle sürücü kursuna başvuru yapabilir. Fakat başvurular her ayın 1-10’u arasında başvuru yapabilir. Eğer ki sürücü adayının yaşı dolsa bile her ayın biri ile 10’u arasında başvuru yapmaya yetişememişse bir sonraki ay planlanan sınava girebilir. Ehliyet alma yaşını hesaplamak isterseniz aşağıda bulunan bağlantıyı kullanabilirsiniz:

https://ehliyetsinavihazirlik.com/index.php/ehliyet-alma-yasi-hesaplama.html